# | Organization | Member Details | Role | Functional Category |
---|---|---|---|---|
1 | In Personal Capacity, Pune |
: Shri P. D. Khelkar
:
|
Convenor | |
2 | Apollo Hawkeye Pedershaab Concrete Tech Private Limited, Mehsana |
: Shri Amit Suthar
: Manager-Sales
|
Principal Member | |
: Shri Subhash Omar
: Sr. Engineer - Design
|
Alternate Member | |||
3 | CSIR - Central Building Research Institute, Roorkee |
: Ms M. Surya
: Scientist
|
Alternate Member | |
: Shri S. K. Singh
: Scientist
|
Principal Member | |||
4 | CSIR - National Environmental Engineering Research Institute, Nagpur |
: Dr Tapan Chakrabarti
: Director
|
Principal Member | |
: Dr T. Nandy
: Scientist and Head
|
Alternate Member | |||
5 | CSIR - Structural Engineering Research Centre, Chennai |
: Shri S. Sundar Kumar
: Scientist
|
Alternate Member | |
: Dr P. S Ambily
: Principal Scientist
|
Principal Member | |||
: Shri Ashok Kumar E
:
|
Young Professional | |||
6 | Central Designs Organization, Water Resources Department, Nashik |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
7 | Central Public Works Department, New Delhi |
: Dinesh K Ujjainia
: Superintending Engineer (TAS)
|
Alternate Member | |
: Prem Mohan
: Chief Engineer (CSQ)
|
Principal Member | |||
8 | Delhi Jal Board,New Delhi |
: Shri Verinder Singh Thind
: Chief Engineer (DR) Projects-II
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
9 | Directorate General of Supplies and Disposals, Hyderabad |
: Addl Director General QA
: Addl. Director General (QA)
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
10 | Engineers India Limited, New Delhi |
: Shri Atulya Ranjan
: Dy. General Manager
|
Alternate Member | |
: Shri Rajkumar Singh
: Deputy General Manager
|
Principal Member | |||
11 | Essar Steel India Limited, Mumbai |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
12 | Federation of U.P. Pipe Manufacturers, Lucknow |
: Shri A.S. Puri
: President
|
Principal Member | |
: Shri S. P. Rastogi
: Patron
|
Alternate Member | |||
13 | Haryana Public Works Department, Chandigarh |
: Shri Mahesh Kumar
: Engineer-in Chief
|
Principal Member | |
: Shri Mahabir Singh
: Chief Engineer (Roads)
|
Alternate Member | |||
14 | Indian Water Works Association, Bhopal |
: Shri R. N. Gupta
: President
|
Principal Member | |
: Shri S. B. Gangopadhyay
: Life Member
|
Alternate Member | |||
15 | L&T Construction, Chennai |
: Shri P. Balakumar
: Chief Engg. Manager
|
Principal Member | |
: Shri T. S. S. Prasad
: Engg. Manager
|
Alternate Member | |||
16 | Maharashtra Engineering Research Institute, Nashik |
: Shri A. S. Mahire
: Scientific Research Officer
|
Principal Member | |
: Smt. Y.G. Bagul
: Scientific Officer
|
Alternate Member | |||
17 | Millars Concrete Technologies Private Limited, Mumbai |
: Shri Gunwant Galande
: General Manager
|
Principal Member | |
: Shri N.B. Joshi
: Technical Executive
|
Alternate Member | |||
18 | Ministry of Science and Technology, Department of Science & Technology, New Delhi |
: Shri Chander Mohan
: Scientist `G' & Head Fly Ash Unit
|
Principal Member | |
19 | Municipal Corporation of Greater Mumbai, Mumbai |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
20 | National Council for Cement and Building Materials, Faridabad |
: Shri Amit Trivedi
: General Manager
|
Principal Member | |
: Brijesh Singh
: Group Manager
|
Alternate Member | |||
21 | National Highways Authority of India, New Delhi |
: Dr J. K. Goyal
: Chief General Manager(Tech)
|
Principal Member | |
: A K Sabharwall
:
|
Alternate Member | |||
22 | Pakona Engineers (India) Private Limited, Vadodara |
: Shri Rohit J. Shah
: Director
|
Principal Member | |
: Shri Ashok J. Kothari
: Managing Director
|
Alternate Member | |||
23 | Public Health Engineering Department, Raipur |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
24 | Public Health and Municipal Engineering Department, Hyderabad |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
25 | Shah Technical Consultants Private Limited, Mumbai |
: Shri Mahaveer K. Tone
: Associate Director (Technical)
|
Principal Member | |
: Smt Sumedha S. Shah
: Associate Director (Techical)
|
Alternate Member | |||
26 | Spun Concrete Pipe Manufacturers Association of Karnataka, Bengaluru |
: Shri K. V. Sekhar Raju
:
|
Principal Member | |
27 | Spun Pipe Manufacturers Association of Maharashtra, Nanded |
: Shri C.Y. Gavhane
: Chairman
|
Principal Member | |
: Shri D. N. Joshi
: Advisory Member
|
Alternate Member | |||
28 | Tamil Nadu Water Supply and Drainage Board, Chennai |
: Shri K. Nagarajan
: Board Training Adviser
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
29 | Tata Consulting Engineers Limited, Navi Mumbai |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
30 | Tata Iron and Steel Company Limited, Mumbai |
: Shri S. G. Joshi
:
|
Principal Member | |
: Shri Ganesh P. Chaudhari
: Industry Manager - Infrastructure & Wire Products
|
Alternate Member | |||
31 | The Indian Hume Pipe Company Limited, Mumbai |
: Shri S. J. Shah
: Senior Executive (R&D)
|
Alternate Member | |
: Shri P. R. Bhat
: Sr. General Manager
|
Principal Member | |||
32 | Water and Land Management Institute (WALMI), Aurangabad |
: Nomination awaited
:
|
Principal Member | |
: Nomination awaited
:
|
Alternate Member | |||
33 | In Personal Capacity, Pune |
: Shri L. K. Jain
:
|
Principal Member |