×

CED 59-Smart Cities Sectional Committee Sectional Committee



Sl No. Commitee Functional Category wise breakup
1 CED 59-Smart Cities Sectional Committee Sectional Committee Industry Association Regulatory Body State Government R&D Organization Academic Institution Expert Industry Consumer Group Central Ministry/Dept. Technologist Unclassified Total
  0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 60 60

Member Secretary: SINAM HUDSON SINGH (SCIENTIST-D)
# Organization Member Details Role Functional Category
In Personal Capacity, Gurugram
:   Dr Sudhir Krishna
:   Chairman
Chairperson
1 AECOM India Private Limited, Gurugram
:   Shri Pawan Kumar Jaipuriar
:   Director
Principal Member
 
:   Shri Arvind Agrawal
:   Technical Director
Alternate Member
2 Administrative Staff College of India, Urban Governance, Hyderabad
:   Prof Srinivas Chary Vedala
:   Professor
Principal Member
3 Afcons Infrastructure Limited, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
4 Ahmedabad Municipal Corporation, Ahmedabad
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
5 All India Institute of Local Self Government, Mumbai
:   Shri Ramnath Jha ( IAS)
:   Director General
Principal Member
 
:   Shri Advait Aundhkar
:   Director
Alternate Member
6 Bhubaneswar Smart City Limited, Bhubaneswar
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
7 Builders Association of India, Mumbai
:   Shri Dharmesh Awasthi
:   Trustee & Managing Director
Principal Member
 
:   Shri Arun Sahai
:   Managing Director
Alternate Member
8 Building Material and Technology Promotion Council, New Delhi
:   Dr Shailesh Kumar Agrawal
:   Executive Director
Principal Member
9 Confederation of Indian Industry, New Delhi
:   Shri Virender Singh
:   
Principal Member
10 Confederation of Real Estate Developers Association of India, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
11 Delhi Development Authority, New Delhi
:   Shri S. P. Pathak
:   Additional Commissioner (Planning)
Principal Member
 
:   Shri Rajesh Kumar Jain
:   Director (Planning)
Alternate Member
12 Delhi Mumbai Industrial Corridor Development Corporation Limited, New Delhi
:   Chairman
:   Chairman, DMIC
Principal Member
13 Department of Science and Technology - Survey of India, Dehradun
:   Maj. Gen. Padhi
:   Addl. Surveyor General
Principal Member
14 Department of Telecommunications, Ministry of Communications and Information Technology, New Delhi
:   Shri S. P. Mohapatra
:   Director (Civil)
Principal Member
 
:   Ms Reena Malhotra
:   Diretor (NT-III)
Alternate Member
15 Department of Urban Development and Municipal Affairs, Government of West Bengal, Kolkata
:   Shri Satanu Prasad kar
:   Mission Director
Principal Member
 
:   Ms Sandhyatra Saha
:   Assistant Town Planner
Alternate Member
16 Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry, New Delhi
:   Ms Mousumi Roy
:   
Alternate Member
 
:   Shri Jayant Kohale
:   Business Development Head-Smart
Principal Member
17 Greater Chennai Corporation, Chennai
:   Shri B. V. Babu
:   Executive Engineer - Special Project
Principal Member
 
:   Shri S. Sudhakar
:   Executive Engineer/Bridge Department
Alternate Member
18 Gujarat International Finance, Tec-city Company Limited, Gandhinagar
:   Shri Loveleen Garg
:   A. V. P (Planning)
Principal Member
19 India Green Building Congress, New Delhi
:   Ms Sheetal Rakheja
:   Managing Partner
Alternate Member
 
:   Dr Prem C. Jain
:   Chairman
Principal Member
20 Indian Concrete Institute, Chennai
:   Shri K. P. Abraham
:   
Principal Member
21 Indian Institute of Technology Kharagpur, Kharagpur
:   Prof Uttam K. Banerjee
:   Professor
Principal Member
22 Institute of Town Planners - India, New Delhi
:   Dr S. K. Kulshrestha
:   Director, CRDT
Alternate Member
 
:   Shri B. C. Datta
:   Ex-Secretary General (ITPI)
Principal Member
23 Jammu Municipal Corporation, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
24 Ministry of Commerce and Industry, Department of Commerce, New Delhi
:   Shri Rajesh Kher
:   Secretary
Principal Member
25 Ministry of Communication and Information Technology, New Delhi
:   Shri Mayank
:   
Alternate Member
 
:   Ms Kavita Bhatia
:   Scientist
Principal Member
26 Ministry of Consumer Affairs, Food and Public Distribution, New Delhi
:   Shri A. K. Jain
:   Director
Principal Member
 
:   Shri Kishan Pal
:   Under Secretary
Alternate Member
27 Ministry of Earth Sciences, New Delhi
:   Dr M. Mohapatra
:   Scientist 'E'
Principal Member
 
:   Dr O. P. Mishra
:   Scientist 'F'
Alternate Member
28 Ministry of Housing and Urban Affairs, New Delhi
:   Shri Kunal Kumar
:   Joint Secretary (Smart Cities)
Principal Member
29 Ministry of Jal Shakti, Department of Drinking Water and Sanitation, New Delhi
:   Shri D. Rajshekhar
:   Dy Advisor
Principal Member
 
:   Shri G. Balasubramaniyam
:   Dy Advisor
Alternate Member
30 Ministry of Jal Shakti, New Delhi
:   Shri G. C. Pati
:   Member (TT&WQ), Central Ground Water Board
Alternate Member
 
:   Shri R. K. Jain
:   Chief Engineer (BPMO), Central Water Commission
Principal Member
31 Ministry of New and Renewable Energy, New Delhi
:   Dr A. K. Tripathi
:   Scientist 'F'
Principal Member
 
:   Dr G. Prasad
:   Scientist 'E'
Alternate Member
32 Ministry of Panchayati Raj, New Delhi
:   Shri Sushil Kumar
:   Joint Secretary
Principal Member
33 Ministry of Power, New Delhi
:   Shri Pradeep Kumar Sinha
:   Secretary
Principal Member
34 Ministry of Road Transport and Highways, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
35 Ministry of Rural Development, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
36 Ministry of Statistics and Programme Implementation, Central Statistics Office, New Delhi
:   Shri Brijendra Singh
:   Deputy Director General
Principal Member
 
:   Shri Gopal Saha
:   Assistant Director
Alternate Member
37 Ministry of Statistics and Programme Implementation, New Delhi
:   Dr P. C. Mishra
:   Director
Alternate Member
 
:   Ms R. Savithri
:   Director
Principal Member
38 Ministry of Tourism, New Delhi
:   Dr Ravi Kant Bhatnagar
:   Addl. Director General
Principal Member
39 Narnix Technolabs Private Limited, New Delhi
:   Shri Kishor N. Narang
:   Mentor & Principal design architect
Principal Member
40 National Association of Software and Service Companies, Noida
:   Shri Manojit Bose
:   Director
Principal Member
 
:   Ms Rama Vedashree
:   VIce President
Alternate Member
41 National Real Estate Development Council, New Delhi
:   Shri Navin Raheja
:   Chairman
Principal Member
 
:   Brig R. R. Singh
:   Director General
Alternate Member
42 National Remote Sensing Centre, Hyderabad
:   Dr. VenuGopal K
:   Group Head
Principal Member
 
:   Dr Muralikrishnan
:   Head
Alternate Member
43 North-Eastern Space Applications Centre, Umiam
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
44 Office of the Registrar General and Census Commissioner, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
45 Saviram Engineering Consultants Private Limited, Civil Engineering Department, Noida
:   Shri Girish Chandra Mishra
:   Principal Consultant & Director
Principal Member
46 School of Planning and Architecture, New Delhi
:   Vinay Maitri
:   Professor
Principal Member
 
:   Prof. Sanjukkta Bhaduri
:   Professor
Alternate Member
47 Shapoorji Pallonji And Company Private Limited, Mumbai
:   Shri Venkatesh Gopalkrishnan
:   
Principal Member
48 Shillong Smart City Limited, Shillong
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
49 Smart Cities Next, New Delhi
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
50 Sulabh International Social Service Organisation, New Delhi
:   Prof. K.J. Nath
:   
Principal Member
 
:   Shri A. K. Sen Gupta
:   Director General, Developing IAESPH
Alternate Member
 
:   Dr. N.B.Mazumdar
:   
Young Professional
51 Svayam - Global Centre for Inclusive Environment, New Delhi
:   Shri J. M Syal
:   Advisor
Alternate Member
 
:   Shri Navin Kumar Nayan
:   
Principal Member
52 Town and Country Planning Organisation, New Delhi
:   Shri Nitin Kumar Azad
:   Assistant Town & Country Planner
Alternate Member
 
:   Shri R. Srinivas
:   Head, M&UT Division
Principal Member
53 Udaipur Smart City Limited, Udaipur
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
54 Unified Traffic and Transportation Infrastructure (Planning and Engineering) Centre, New Delhi
:   Smt Paromita Roy
:   Deputy Director
Principal Member
55 University of Delhi, New Delhi
:   Prof C. R. Babu
:   Member
Principal Member
56 V V Giri National Labour Institute, Noida
:   Nomination awaited
:   
Principal Member
57 World Resource Institure (WRI) India, New Delhi
:   Ms Prerna V. Mehta
:   Project Manager
Alternate Member
 
:   Shri Amit Bhatt
:   Director
Principal Member
58 karki Associates, New Delhi
:   Shri Rajnish Karki
:   CEO
Principal Member
59 In Personal Capacity, Mumbai
:   Shri V. Suresh
:   
Personal Capacity
60 In Personal Capacity, New Delhi
:   Shri Satish Kumar
:   Consultant & Former Director (DMRC)
Personal Capacity
 
:   Shri Sandeep Garg
:   Consultant, BEE & iGEN
Personal Capacity
 
:   Shri S. P. Bansal
:   Former Addl. Commissioner (Planning)
Personal Capacity
61 Ranchi Municipal Corporation, Ranchi      
62 Svayam - Global Centre for Inclusive Environment, New Delhi