×

CED 50 : 02 Sub Committee

Member Secretary: MADHURIMA MADHAV (SCIENTIST-D)
# Organization Member Details Role Functional Category
1 In Personal Capacity, Chennai
:   Shri G. K. Srinivasan
:   
Convenor
2 Ashirvad Pipes Private Limited, Bengaluru
:   Shri Mohammad Naufal
:   
Principal Member
3 Astral Poly Technic Limited, Ahmedabad
:   Shri Sandeep Engineer
:   Managing Director
Principal Member
 
:   Shri Lalit Trivedi
:   Sr. DGM (Plants and Operations)
Alternate Member
4 Baerlocher India Additives Private Limited, Mumbai
:   Shri Shreekant Diwan
:   Head, Business Development
Principal Member
 
:   Dr. Sachin Bidkar
:   Regional Sales Manager (South)
Alternate Member
5 Central Ground Water Board, Faridabad
:   Shri D. N. Arun
:   Supdt. Engineer
Principal Member
 
:   Shri K. R. Biswas
:   Supdt. Engineer
Alternate Member
6 Central Institute of Plastics Engineering and Technology, Chennai
:   Shri M. Navneethan
:   Technical Officer
Principal Member
7 Central Public Works Department, New Delhi
:   Shri M. K. Mallick
:   Chief Engineer (CSQ)
Principal Member
 
:   Shri Divakar Agrawal
:   Suptd Engineer (TAS)
Alternate Member
8 Delhi Jal Board,New Delhi
:   Shri Y. K. Sharma
:   Chief Engineer (Planning) (Water)
Principal Member
 
:   Shri S. L. Meena
:   Chief Engineer (Planning) Drainage
Alternate Member
9 Finolex Industries Limited, Pune
:   Shri Arun Sonawane
:   President Operations
Principal Member
 
:   Shri D. J. Salunke
:   General Manager (QA)
Alternate Member
10 Jain Irrigation Systems Limited, Jalgaon
:   Shri S Narayanswami
:   Sr. Vice President
Principal Member
 
:   Shri M. R. Kharul
:   Sr. Manager
Principal Member
11 Mahanagar Telephone Nigam Limited, Mumbai
:   Superintending Engineer (Civil)
:   Superintending Engineer (Civil)
Principal Member
 
:   Shri M. K. Singhal
:   
Alternate Member
12 Ministry of Communication and Information Technology, New Delhi
:   Shri V. L. Venkataraman
:   
Principal Member
 
:   Shri P Adinarayana
:   
Alternate Member
13 National Test House, Kolkata
:   Shri D. Sarkar
:   SC. SB (Chem)
Principal Member
 
:   Dr Nishi Srivastava
:   S.O. (RPPT)
Alternate Member
14 Optiflux Pipe Industries, Jodhpur
:   Nomination Awaited
:   
Principal Member
15 RITES Limited, Gurugram
:   Shri Mukesh Sinha
:   Former Group General Manager (QA), RITES
Alternate Member
 
:   Shri Pankaj Aggarwal
:   Executive Director (QA)
Principal Member
16 Reliance India Limited, Mumbai
:   Shri S. V. Raju
:   
Principal Member
 
:   Ms. Aruna Kumari
:   Senior Manager
Alternate Member
17 Rex Polyextrusion Limited, Sangli
:   Shri Shashank Pargaonkar
:   Head New Product Development & Project
Principal Member
 
:   Shri C. B. Dandekar
:   Managing Director
Alternate Member
18 Rural Water Supply and Sanitation Department, Odisha
:   Chief Engineer
:   
Principal Member
19 Shriram Institute for Industrial Research, Delhi
:   Nomination Awaited
:   
Principal Member
20 Supreme Industries Limited, Mumbai
:   Shri G. K. Saxena
:   Sr. General Manager
Principal Member
 
:   Shri P. L. Bajaj
:   
Alternate Member
21 Tamil Nadu Water Supply and Drainage Board, Chennai
:   Engineering Director
:   Engineering Director
Principal Member
 
:   Joint Chief Engineer (COM)
:   Joint Chief Engineer (COM)
Alternate Member
22 In Personal Capacity, Noida
:   Shri Kanwar A Singh
:   
Principal Member